News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Președintele Ucrainei uită, dar nu IARTĂ? Volodimir Zelenski, prima REACȚIE, după ce Biden l-a confundat cu cel mai mare dușman al său

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a reacționat după ce omologul său american Joe Biden a avut un nou moment de confuzie și a spus „președintele Putin” în locul numelui președintelui ucrainean. Ulterior, Biden s-a corectat, încercând să explice eroarea făcută.

„Cred că putem uita unele greşeli”

Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că omologul său american Joe Biden l-a numit din greşeală „preşedintele Putin” l-a summitul NATO de la Washington, o greşeală care poate fi uitată având în vedere tot sprijinul pe care SUA l-a oferit Ucrainei, relatează Reuters.

Biden l-a prezentat din greşeală, joi, la summitul NATO la Washington, pe Zelenski drept „preşedintele Putin” înainte de a se corecta două secunde mai târziu.

  

„A fost o greşeală. Cred că Statele Unite au oferit mult sprijin ucrainenilor. Cred că putem uita unele greşeli”, a declarat Zelenski reporterilor, sâmbătă, pe aeroportul irlandez Shannon, unde s-a întâlnit cu premierul irlandez Simon Harris.

În întâlnirea sa cu liderii NATO de la Washington, Zelenski le-a cerut insistent să renunţe la condiţia pe care o pun ca armele pe care le furnizează Ucrainei să nu fie folosite în atacuri asupra teritoriului rus, preşedintele Joe Biden fiind unul dintre liderii care au spus în repetate rânduri că se împotriveşte să se renunţe la această limitare.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Un mort și 12 răniți după un atac armat în Statele Unite

Redacția

Statele Unite avertizează Iranul că ar putea riposta la atacurile care vizează baze militare americane din Orientul Mijlociu

Redacția

Viktor Orba se teme că folosirea activelor înghețate ale Rusiei va crea un precedent. Premierul Ungariei amenință cu retragerea rezervelor din Belgia

Redacția
Încarcă...