News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Polonia trimite la Kabul 100 de militari și evacuează 300 de colaboratori afgani ai NATO

Polonia a evacuat din capitala Afganistanului, pe parcursul mai multor zile, în jur de 130 de persoane, între care 40 de copii, iar guvernul condus de premierul conservator Mateusz Morawiecki s-a angajat vineri să evacueze alți 300 de colaboratori afgani ai misiunilor diplomatice şi militare occidentale. În acest scop, va trimite un contingent de 100 de miliari la Kabul.

Printre persoanele evacuate din Kabul se numără și familia ambasadorului Afganistanului în Polonia, scrie Radio Polonia. Legat de cetățenii polonezi din Afganistan, aceștia au fost deja evacuați, ultimii doi sosind joi în țară.

Premierul polonez Mateusz Morawiecki a anunţat pe Facebook, după o discuţie cu secretarul general al NATO Jens Stoltenberg, că ţara sa își asumă răspunderea evacuării şi va garanta transportul în siguranţă a 300 de afgani care au lucrat pentru NATO în ultimii ani. Odată ce vor fi ajuns în Polonia, aceştia vor fi trimişi spre ţările cu care au colaborat.

Guvernul de la Varșovia a anunţat, de asemenea, trimiterea unui contingent de 100 de militari pentru a asigura evacuarea civililor de pe aeroportul din Kabul, misiune care se va desfăşura până pe 16 septembrie.

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Fostul președinte rus Dimitri Medvedev: „Nu mai avem niciun motiv să negociem cu SUA în acest moment. Ar fi rău pentru Rusia”

Redacția

Temperaturi de 50 de grade Celsius, în PAKISTAN. Autoritățile se așteaptă la mai multe decese, în perioada următoare

Redacția

Papa Francisc şi-a anulat vizită de Anul Nou la ieslea amenajată în piaţa Sfântul Petru din cauza Covid-19

Redacția
Încarcă...