News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Premierul bulgar Nikolai Denkov vorbește despre ”inconsecvența României față de Austria: O dată bate cu pumnul în masă, altă dată spune că acceptă imediat condițiile”

Premierul bulgar Nikolai Denkov a răspuns recent, pe Facebook, la întrebările cetățenilor și jurnaliştilor cu ocazia împlinirii, pe 6 decembrie, a șase luni de mandat în fruntea guvernului de la Sofia. El a spus că Bulgaria nu va accepta condiții suplimentare din partea Austriei, dar e de acord să întărească paza frontierelor pentru aderarea la Schengen. El a vorbit și despre ”o oarecare inconsecvență” a României în relația cu Austria, transmit publicațiile 24Chasa și Mediapool, citate de Rador Radio România.

Despre aderarea Bulgariei la Schengen

Diavolul este în detalii. Negocierile trebuie să continue, nu vom accepta condiții suplimentare. Ceea ce schimbă Schengen pe calea aerului este confortul atunci când călătoriți dintr-o țară în alta. Ceea ce nu se rezolvă este problema cozilor lungi la frontierele terestre, care este o problemă pentru business – nu doar pentru cel bulgar, ci și pentru cel austriac, a explicat la început premierul Denkov.

Trebuie să fim pragmatici, dacă se ajunge la procese în instanță, vor dura ani. Și în acest timp vom fi blocați. Prin urmare, trebuie să căutăm abordarea pragmatică în zilele următoare. O să le spun foarte clar omologilor mei că, dacă nu există înțelegere, acest lucru va afecta atitudinea bulgarilor față de Austria,

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

STUDIU Un sistem crucial de curenți oceanici se îndreaptă spre un colaps care „ar afecta fiecare persoană de pe planetă”, avertizează oamenii de știință: „Este cu adevărat înfricoșător”

Redacția

Când sapi doar pentru glorie, lucrurile se întorc rapid împotriva ta

Redacția

Acura Performance EV: concept electric

Redacția
Încarcă...