News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Administrație

Peste 11 milioane lei pentru reabilitarea DJ 208I Gura Bădiliţei – Criveşti – Vânători

Autorităţile ieşene vor scoate din joben puţin peste 11 milioane de lei pentru reabilitarea unui drum judeţean. Cu toate că nu face parte din masterplanul de transport, DJ 208I Gura Bădiliţei – Criveşti – Vânători, aspru criticat de şoferi pentru starea în care se află, a fost scos la licitaţie la începutul acestei săptămâni. Licitaţia este organizată de Direcţia Judeţeană pentru Administrarea Drumurilor şi Podurilor Iaşi, pentru un tronson de 9 km.

Această porţiune a fost scoasă la licitaţie şi în luna septembrie, însă procedurile au fost amânate din cauza unor deficienţe la proiectare. Drumurile vizate pentru modernizare sunt într-o stare avansată de degradare, iar canalele de colectare a apelor sunt compromise

  

„Tronsoanele de drum propuse pentru reabilitare sunt drumuri slab pietruite, cu zone de tasări cu denivelări şi gropi şi cu sisteme deficitare de drenaj şi colectare, transport şi evacuare ape. Aceste drumuri sunt propuse pentru reabilitare prin asfaltare, realizarea de fundaţii corespunzătoare şi îmbunătăţirea sistemelor de colectare, transport şi evacuare spre emisari a apelor”, se arată în proiectul tehnic. Prin această investiţie, se urmăreşte sporirea capacităţii portante a sistemului rutier şi creşterea viabilităţii drumului la traficul actual.

sursa www.ziarulevenimentul.ro

 Citește și: {loadposition articlescategoryload}

Related posts

Au început lucrările la piața din vale. Activitatea economică continuă în piață (foto și video)

Redacția

Consilierii locali pășcăneni convocați într-o ședință extraordinară, pe 12 decembrie anul curent

Răzvan Grecu

Condițiile în care puteți merge cu câinii pe plajă. Amenzile pot ajunge până la 10.000 de lei

Redacția
Încarcă...