Platforma pentru adulți OnlyFans a pierdut procesul intentat Fiscului britanic care stabilise că trebuie să plătească TVA pentru întreaga sumă primită de creatorii de conținut de la clienți, nu doar comisionul său de 20%, relatează Reuters.

OnlyFansFoto: Dennis Diatel / Alamy / Profimedia Images
Platforma fondată în 2016 și care a ajuns să aibă peste 150 de milioane de utilizatori la nivel global a cunoscut o creștere explozivă a popularității în timpul pandemiei de COVID-19.
Fenix International Limited, compania care deține și operează OnlyFans, a intrat însă într-o dispută cu autoritățile britanice după ce Fiscul de la Londra i-a ordonat să plătească TVA pe toți banii plătiți de clienți între 2017 și 2020, nu doar pentru comisionul său de 20% perceput creatorilor de conținut.
Compania a depus o contestație la o instanță din Marea Britanie, aceasta cerând opinia Curții de Justiție a Uniunii Europene (CJUE), cea mai înaltă instanță din blocul comunitar.
Solicitarea a fost transmisă înainte ca Marea Britanie să iasă oficial din UE în 2020.
CJUE a decis însă miercuri că prevederile Marii Britanii privind implementarea regulilor de TVA pentru platformele online sunt valide și,
» Citește continuarea pe pagina autorului


