Ultimele luni au adus pentru partidul AUR, condus de George Simion, o serie de neînțelegeri în formațiunea politică. Deocamdată, președintele de partid păstrează controlul formațiunii, însă amenințările cu privire la funcția pe care o deține par să îl ajungă din urmă.
Claudiu Tîrziu și George Simion au pus bazele partidului împreună FOTO Inquam Photos/Malina Norocea
Fostul copreședinte, fondator AUR și șef al Consiliului Național de Conducere, Claudiu Târziu, a adus o serie de critici la adresa conducerii și deciziilor luate, printre care s-a numărat și susținerea lui Călin Georgescu în cursa prezidențială.
Într-o postare pe Facebook, Târziu sugerează că este atacat din interiorul partidului la ordinul președintelui George Simion:„Răspund mesajului menționat și pentru că sunt un foarte bun cunoscător al partidului pe care l-am fondat alături de George Simion, iar din această poziție știu foarte bine că nimeni nu mișcă în front fără un ordin precis de la șeful suprem al AUR. Povestea cu membrul de partid revoltat care răbufnește public și cere înfierarea ”trădătorului” ar fi fost doar comică, dacă nu ar fi ascuns ceva mult mai grav: frica președintelui absolut de a tranșa o dispută cu un vechi coleg de partid”.
» Citește continuarea pe pagina autorului


