RCAST.NET
Național

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial en titre, a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite, etapa a doua a Campionatului Mondial de Formula 1, desfăşurat sâmbătă seara, pe circuitul urban de la Jeddah, potrivit Agerpres.

Triplul campion mondial a plecat din pole position şi a obţinut a 56-a victorie din carieră, a noua consecutivă, devansându-l în clasamentul final pe coechipierul său mexican Sergio Perez, ca şi un weekendul trecut, în Bahrain.

În ciuda scandalului care macină echipa Red Bull, legat de un managerul general Christian Horner, monoposturile sale şi-au confirmat rapiditatea pe circuitul saudit.

Monegascul Charles Leclerc (Ferrari), care a împărţit prima linie la start cu Verstappen, a completat podiumul, la aproape 20 de secunde de învingător. El a obţinut, totuşi, punctul pentru cel mai rapid tur al cursei, reuşit in extremis.

Tânărul său coechipier britanic Oliver Bearman, care l-a înlocuit pe spaniolul Carlos Sainz jr, operat vineri de apendicită, s-a clasat pe un excelent loc şapte, la debutul său în Formula 1. Bearman, care a plecat în cursă de pe locul 11, a devenit, la 18 ani, 10 luni şi o zi, al treilea cel mai tânăr pilot care participă la un Grand Prix de F1.