News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Managerul Spitalului „Victor Babeş” din Bucureşti: Problema este rezerva de energie umană care este pe cale de secătuire

Medicul Simin Florescu, manager al Spitalului Clinic de Boli Infecţioase şi Tropicale „Victor Babeş” din Bucureşti, afirmă că problema spitalelor din România nu este legată de asigurarea medicamentelor antivirale pentru tratarea pacienţilor infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, ci „rezerva de energie umană care este pe cale de secătuire”. Medicul adaugă că „nu există un antiviral, în acest moment, perfect pentru COVID”, subliniind importanţa vaccinării.

„Nu cred că trebuie să ne referim neapărat la antivirale, pentru că nu asta ar fi problema principală în spitale. De altfel, pacienţii care ajung, după modelul valului patru, în spital sunt pacienţi care sunt cam depăşiţi de tot ce înseamnă tratament antiviral, ajung în stare gravă şi necesită tratamente de susţinere a funcţiilor vitale, tratamente imunomodulatoare şi alte tipuri de intervenţii terapeutice. Cum ne pregătim, ce o să facem în valul cinci? Pot să fiu puţin cinică şi să spun că ne-am obişnuit şi că de acuma ştim foarte bine ce avem de făcut. Problema însă este rezerva de energie umană care este pe cale de secătuire. Şi cred că nu ar trebui să forţăm situaţia expunând din nou spitalele la un val imens de pacienţi, ci ar trebui să ne vacci

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Iohannis: Nicio dronă nu a ajuns pe teritoriul României. Avem control total asupra spațiului nostru. Azi am avut atacuri la 800 de metri de graniță

Redacția

Nicușor Dan, primul discurs în fața ambasadorilor acreditați în România: „Suntem la începutul unui proces profund de reconciliere națională”

Redacția

Ultimele explicații ale Austriei pentru ținerea României în afara Schengen: „Noi nu suntem un stat care blochează. Este un strigăt de ajutor” / Cum califică Viena reacția Bucureștiului

Redacția
Încarcă...