Doi cetățeni francezi au fost condamnați la 10, respectiv 20 de ani de închisoare pentru că au planificat o lovitură de stat împotriva președintelui statului Madagascar, Andry Rajoelina.
Paul Rafanoharana și Philippe François au fost acuzați de punere în pericol a securității statului, asociere criminală și conspirație pentru asasinarea președintelui.
Alți 20 de inculpați din dosar au primit pedepse de închisoare, conform BBC.
Avocatul cetățenilor francezi plănuiește să facă apel împotriva sentinței.
„Nu este ceea ce mă așteptam, este un verdict nedrept… este un proces politic”, a declarat avocatul Solo Radson, citat de agenția de presă AFP.
18 Dec, 20:19 | Știri externe
18 Dec, 18:46 | Știri externe
18 Dec, 18:00 | Știri externe
Autoritățile spun că au descoperit complotul numit „Apollo 21”, după ce au făcut percheziții, în luna iulie, și au verificat e-mailuri, deținerea de arme și de bani.
Ei au descoperit planuri de „eliminare și neutralizare” a mai multor persoane, inclusiv a președintelui.
François, un fost colonel al armatei franceze,
» Citește continuarea pe pagina autorului


