News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Legile Justiției. Coaliția sfidează Comisia de la Veneția

Coaliția nu va aștepta avizul Comisiei de la Veneția privind legile Justiției, fiind decisă să le voteze până la sfârșitul acestei luni, în ciuda solicitării venite inclusiv de la Comisia Europeană.

Puterea nu mai așteaptă avizul Comisiei de la Veneția pe legile Justiției FOTO Inquam Photos

Puterea nu mai așteaptă avizul Comisiei de la Veneția pe legile Justiției FOTO Inquam Photos

Comisia de la Veneția a anunțat că în perioada 15-16 decembrie va emite punctul de vedere pe tema legilor Justiției, după ce forul a fost sesizat prin intermediul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE). De altfel, la rândul său, Didier Reynders, comisarul european pentru justiție, anunța public, în urmă cu două săptămâni, că autoritățile române ar trebui să aștepte avizul Comisiei de la Veneția. „Am reamintit că Comisia Europeană este în contact cu autoritățile române pentru a discuta reformele și că recomand să aștepte avizul Comisiei de la Veneția asupra proiectelor de legi ale justiției înainte de a le adopta, pentru a se asigura că sunt în conformitate cu standardele europene”, preciza Didier Reynders, la o zi după o întrevederea cu eurodeputați și parlamentari ai USR.

  

Însă Coaliția nu este de acord cu așteptarea avizului Comisiei de la Veneția, fiind invocată nevoia de a adopta cele trei legi ale Justiției cât mai repede,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Serie A: Eșec pentru campioana AC Milan la Florența

Redacția

STUDIU: Când, cum și de ce mint copiii / Deși a minți poate fi considerat un comportament problematic, acest lucru indică și dezvoltarea sănătoasă a creierului la copii

Redacția

Presă: Klaus Iohannis se pensionează din postul de profesor de la Sibiu

Redacția
Încarcă...