După ce Klaus Iohannis și-a dat demisia din funcția de președinte al țării, acum se discută despre ce reședință de protocol va primi după mandat.
Klaus Iohannis/FOTO: Inquam photos/Octav Ganea
Ce se cunoaște momentan, este că Iohannis nu va locui la vila de pe Bdul Aviatorilor, pentru care statul a cheltuit 9 milioane de euro pentru renovare. În schimb, va beneficia de o altă locuință de protocol, printre opțiuni numărându-se Vila Lac 2.
Klaus Iohannis nu primește o vilă de protocol, ci un apartament într-o vilă de protocol. Acest lucru va fi stabilit săptămâna viitoare, a declarat Marcel Ciolacu într-o întâlnire cu jurnaliștii.
Conform legislației, în locuința de protocol, președintele trebuie să aibă un spațiu destinat pentru un secretar și un consilier.
De asemenea, nu se cunosc detalii despre acest apartament, cum ar fi locația sau suprafața locuinței.
Vila de pe Bdul. Aviatorilor, care a stârnit un val de controverse, fusese transformată, în 2022, într-o „reședință oficială pentru persoanele care au avut calitatea de șef al statului”, conform unei hotărâri de guvern semnate de premierul Nicolae Ciucă.
„Lucrările de 9 milioane de euro pentru renovarea unei clădiri de pe Bd.
» Citește continuarea pe pagina autorului


