Iaşul va avea cel de-al treilea Centru Naţional Olimpic de Tineret pentru handbal feminin, după Bucureşti şi Braşov. Anunţul l-a făcut ieri primarul Mihai Chirica.

Potrivit edilului, înfiinţarea centrului a primit avizul Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, iar procedurile de organizare a acestuia vor fi făcute până la 1 septembrie.
„Echipa de handbal va juca în Divizia A. Suntem al treilea centru olimpic, după Bucureşti şi Braşov. Va începe să funcţioneze din septembrie 2016, iar Fundaţia Sportului Ieşean şi Consiliul Local vor deveni parteneri ai acestui proiect“, a declarat primarul Iaşului.
El a subliniat că din parteneriatul pentru realizarea centrului face parte şi Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“.
„Multe dintre fete îşi vor continua studiile în timp ce vor face parte din centrul olimpic la Facultatea de Sport, precum şi la Economie, Drept şi altele“, a explicat Chirica cooptarea universităţii în proiect.
Meciurile echipei de handbal se vor disputa la Sala Sporturilor şi la Liceul cu Program Sportiv. Discuţiile pentru înfiinţarea centrului vor continua săptămâna viitoare, când va ajunge la Iaşi o delegaţie a Federaţiei Române de Handbal.
Sursa: ziaruldeiasi.ro


