Guvernul României a sesizat, miercuri, Curtea de Justiţie a Uniunii Europene cu o cerere privind suspendarea aplicării dispoziţiei din Pachetul Mobilitate I care instituie obligaţia întoarcerii vehiculului la unul dintre centrele operaţionale în termen de 8 săptămâni de la plecare. Cererea vine în continuarea demersurilor derulate de statul român la CJUE în legătură cu Pachetul Mobilitate I, relatează News.ro.
”Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii (MTI) şi Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cu privire la faptul că Guvernul României a sesizat, în cursul zilei de 5 ianuarie 2022, Curtea de Justiţie a Uniunii Europene (CJUE) cu o cerere privind suspendarea aplicării dispoziţiei din Pachetul Mobilitate I care instituie obligaţia întoarcerii vehiculului la unul dintre centrele operaţionale în termen de 8 săptămâni de la plecare – obligaţie care urmează să se aplice de la 21 februarie 2022”, au transmis, miercuri seară, cele două ministere, într-un comunicat comun de presă.
Instituţiile precizează că depunerea unei astfel de cereri vine în continuarea demersurilor derulate de statul român la CJUE în legătură cu Pachetul Mobilitate I.
”În acest sens, MTI şi MAE reamintesc că, la data de 23 octombrie 2020, România a iniţiat trei acţiuni în anularea parţială a actelor UE care formează pachetul menţionat.
» Citește continuarea pe pagina autorului


