Sindicatele din Administrația Națională au declanșat un nou protest la Guvern, respingând majorarea de 10% acordată de guvern în două tranșe pentru unele categorii de bugetari. Angajații cer cel puțin 20% față de nivelul salarial de la finalul anului trecut.
Un nou protest la Guvern FOTO Adevărul
Guvernul a adoptat joi dimineață ordonanţa de urgenţă care prevede majorări salariale cu 10%, în două tranşe, urmând să fie acordat un procent de 5% în iunie şi 5% în septembrie, raportat la veniturile din decembrie 2023.
Purtătorul de cuvânt al Guvernului a precizat că personalul agenţiilor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti pentru protecţia mediului va beneficia de salarizarea de care beneficiază Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului. â
„Diferenţele salariale se vor aplica tot în tranşe, în lunile iunie şi septembrie, sub principiul general al acestei ordonanţe de echitate şi echivalare, aceeaşi muncă, aceeaşi plată”, a mai explicat reprezentantul Guvernului.
Potrivit informațiilor furnizate, prin același act normativ se va reglementa posibilitatea decontării pentru angajații care folosesc în mod obișnuit un echipament cu ecran pe o durată semnificativă a timpului de lucru, achiziţia de dispozitive de corecţie, limita sumei fiind de 500 de lei per persoană.
» Citește continuarea pe pagina autorului


