News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Guvernul a adoptat majorarea de 10% pentru bugetari. Sindicatele au ieșit din nou în stradă și cer dublu

Sindicatele din Administrația Națională au declanșat un nou protest la Guvern, respingând majorarea de 10% acordată de guvern în două tranșe pentru unele categorii de bugetari. Angajații cer cel puțin 20% față de nivelul salarial de la finalul anului trecut. 

Un nou protest la Guvern FOTO Adevărul

Un nou protest la Guvern FOTO Adevărul

Guvernul a adoptat joi dimineață ordonanţa de urgenţă care prevede majorări salariale cu 10%, în două tranşe, urmând să fie acordat un procent de 5% în iunie şi 5% în septembrie, raportat la veniturile din decembrie 2023. 

  

Purtătorul de cuvânt al Guvernului a precizat că personalul agenţiilor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti pentru protecţia mediului va beneficia de salarizarea de care beneficiază Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului. â

„Diferenţele salariale se vor aplica tot în tranşe, în lunile iunie şi septembrie, sub principiul general al acestei ordonanţe de echitate şi echivalare, aceeaşi muncă, aceeaşi plată”, a mai explicat reprezentantul Guvernului. 

Potrivit informațiilor furnizate, prin același act normativ se va reglementa posibilitatea decontării pentru angajații care folosesc în mod obișnuit un echipament cu ecran pe o durată semnificativă a timpului de lucru, achiziţia de dispozitive de corecţie, limita sumei fiind de 500 de lei per persoană. 

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

România a trimis în Bulgaria un elicopter Black Hawk cu sistem de stingere a incendiilor Bambi Bucket

Redacția

Justin Timberlake, condamnat la muncă în folosul comunităţii pentru conducere sub influenţa alcoolului

Redacția

Wizz Air, pierderi de peste 350 de milioane în cinci ani și dificultăți în umplerea avioanelor / Motivele pentru care low-cost-ul european a părăsit Abu Dhabi

Redacția
Încarcă...