News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Wizz Air, pierderi de peste 350 de milioane în cinci ani și dificultăți în umplerea avioanelor / Motivele pentru care low-cost-ul european a părăsit Abu Dhabi

Compania aeriană maghiară Wizz Air s-a retras din Orientul Mijlociu din cauza cifrelor proaste: avioane pline în proporție de 80% (față de media grupului de peste 91%) și pierderi de 70-80 de milioane de euro în fiecare an, scrie Corriere della Sera despre motivele pentru care maghiarii întâmpină greutăți pe piață.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media – articolul continuă mai jos –

Wizz Air, a treia companie aeriană low-cost din Europa, arată cu degetul spre temperaturile ridicate din Orientul Mijlociu, mediul geopolitic local complicat și mizele naționale care au frânat planul său de expansiune pentru a explica de ce își închide sucursala din Abu Dhabi de la 1 septembrie 2025.

Dar documentele interne și sursele companiei arată că divizia din Emiratele Arabe Unite nu a înregistrat niciodată profit în cinci ani de funcționare. Dimpotrivă. De la înființare, în plină pandemie, până la 30 iunie anul acesta, s-a încheiat cu un roșu total de peste 355 de milioane de euro, conform calculelor Corriere.

  

Divizia din Abu Dhabi a luat naștere în urma unui joint venture între Wizz Air (49%) și fondul suveran de investiții Adq (51%), cu scopul de a aduce în Orientul Mijlociu călătoriile low-cost – o piață dominată de Etihad și Emirates,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Germania își accelerează planurile pentru a-și reduce dependența de gazele rusești

Redacția

Cine este compania care vrea să cumpere activele Lukoil. Cu ce acuzații de mită s-a confruntat

Redacția

Dragoș Pîslaru, acuzat de fake news, după ce a afirmat că segmente din A7 și A8 nu mai sunt prinse în PNRR: „Este deconectat de realitate”

Redacția
Încarcă...