News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Germania vrea eliminarea treptată a vehiculelor cu combustie internă din 2035 / Negocieri în cadrul UE

În timpul negocierilor la nivelul UE, guvernul german a convenit asupra unei poziții comune privind posibila eliminare treptată a mașinilor noi cu combustie internă începând cu anul 2035, scrie Der Tagesspiegel.

Trafic BucurestiFoto: Pixabay

Guvernul german susține o propunere emergentă a Consiliului privind limitele parcului auto ca o “contribuție la o mobilitate neutră din punct de vedere climatic”, a declarat un purtător de cuvânt.

  

Acest lucru s-ar aplica și autoturismelor și vehiculelor comerciale ușoare.

Acum, însă, miniștrii UE responsabili pentru mediu trebuie să găsească o poziție comună. Aceștia s-au întâlnit marți la Luxemburg. Se așteptau deliberări lungi până noaptea târziu.

Scholz anunță o acțiune comună a UE

Așa-numitele limite de CO2 pentru flote afectează în special autoturismele. Vehiculele deja înmatriculate nu ar fi afectate de o interzicere de facto a motoarelor cu ardere internă în 2035.

La finalul summitului G7 de la Schloss Elmau, în Bavaria, cancelaru

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Guvernul Orbán a dat undă verde – mii de muncitori din Filipine vin în Ungaria

Redacția

HARTĂ Cum arată votul la prezidențiale în România: Călin Georgescu a câștigat în 13 județe, Elena Lasconi în cinci și Capitală / Candidatul PSD, voturi în Moldova și sud / Ciucă a câștigat doar în Giurgiu

Redacția

Formula 1: Red Bull l-a înlocuit pe Liam Lawson cu Yuki Tsunoda

Redacția
Încarcă...