News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Economie și afaceriLocal

Gala Companii de elită. Gruia Stoica, Grampet: „Trenul LEON este o demonstrație de forță a faptului că ingineria și proiectarea românească încă există”

Grampet Group a fost premiat în cadrul ediției din acest an a Galei Capital Companii pentru realizările importante avute în dezvoltarea industriei feroviare românești. Dintre acestea se remarcă lansarea pe piață a trenului LEON, primul automotor DMU construit integral în România după mai bine de opt decenii, pregătit să circule pe rețelele europene.

În cadrul Galei Capital Companii de elită, ediția 2025, Grampet a primit „Premiul pentru realizări remarcabile în industria feroviară românească – Lansarea trenului LEON”.

„Suntem pe piață de 26 de ani și în fiecare an am realizat investiții. Poate că unii nu știu, însă peste 80% din combustibilii pe care îi puneți în mașini la stațiile Peco, benzină sau motorină, este transportat de Grup Feroviar Român. Și nu numai aici în România, ci și în 10 țări europene. Nu este atât de mare cantitatea, pentru că, în afară, noi, românii, nu suntem chiar atât de bine văzuți.

Dar astăzi cel mai important proiect al nostru este munca pe care au realizat-o timp de 10 ani, dacă nu chiar 12 ani, 180 de specialiști – vorbim despre trenul LEON, pe care l-am adus în septembrie în București. Aceasta este o realizare deosebită pentru industria feroviară românească. Aș putea să spun că trenul LEON este o demonstrație de forță, că ingineria și proiectarea românească încă există și că avem speranțe că avem pe ce să construim viitorul industriei feroviare.

  

Mulțumesc încă o dată pentru premiul din această seară și felicit toți oamenii de afaceri din România și companiile care contribuie la creșterea și dezvoltarea României”, a declarat Gruia Stoica, președintele Grampet, pe scena Galei Capital.

continuare pe capital.ro

Related posts

O structură obscură din guvern primește 10 milioane de lei din bugetul de stat pentru campanii de presă, comunicare și ”promovare a imaginii și intereselor românești”

Redacția

Regulamentul de organizare a activităților din piețe criticat de unii consilieri

Marius Parteni

Mașină proiectată între copaci, după un accident pe pasajul de pe strada Grădiniței (Foto)

Marius Parteni
Încarcă...