25-01-2024 | 21:57
Viscolul și vântul cu rafale puternice au lovit aproape o treime din țară. Pe munte, la peste 1.800 de metri, vântul a șuierat năprasnic, iar pe Valea Prahovei instalațiile de transport pe cablu au fost oprite.
Vineri, o rămășiță a înspăimântătoarei furtuni „Isha”, care a făcut prăpăd în Europa, va atinge și nordul țării noastre, cu ninsori și temperaturi scăzute. Din păcate, vremea rea a luat și trei vieți.
Un viscol de iarnă polară a lovit stațiunea Rânca, pe Transalpina, unde a fost în vigoare și un cod portocaliu de vreme rea. Autoritățile au emis și un mesaj RO-Alert.
Vântul a suflat cu peste 100 de kilometri, iar turiștii s-au trezit cu mașinile îngropate în zăpadă. Ca să poată pleca au fost nevoiți să le curețe.
Turist: „Nu ne așteptam să fie chiar așa zăpadă. E incredibil ce s-o întâmplat peste noapte. Am venit foarte bine, am zis că uite, ce vreme, dar a nins și acum dăm la lopată pentru că nu putem să ne mișcăm nicăieri, nici să mâncăm”.
Citește și
Reporter: Mai rămâneți?
» Citește continuarea pe pagina autorului


