Cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, pe când era lider al opoziției, a depus sute de plângeri penale pentru presupuse insulte, arată o cercetare realizată de Welt am Sonntag. Merz ar fi folosit serviciile unei firme numite „So Done” care se ocupa cu identificarea sistematic a insultelor online.
Judecând după acțiunile sale în justiție, se pare că Merz este unul dintre cei mai sensibili politicieni din istoria Republicii Federale , arată publicația germană. Welt am Sonntag a obținut documente precum plângeri penale, dosare de anchetă și scrisori de la avocați care dovedesc că Merz a depus sute de plângeri penale pentru defăimare începând cu anul 2021, când era liderul opoziției CDU/CSU.
Biroul parlamentar al lui Friedrich Merz confirmă evenimentele
Biroul parlamentar al lui Merz confirmă în mare măsură evenimentele – „Membrul Bundestagului pentru districtul Hochsauerland, Friedrich Merz”, „a inițiat proceduri penale împotriva mai multor declarații defăimătoare făcute împotriva sa pe rețelele de socializare în ultima legislatură”. Un purtător de cuvânt a declarat că Merz „a donat întreaga sumă a daunelor și amenzilor către cauze sociale din districtul Hochsauerland”.
Într-un caz, unei persoane cu dizabilități, cu origini evreiești,
» Citește continuarea pe pagina autorului


