News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Fostul ministru de externe rus din timpul lui Elțîn le cere diplomaților țării să demisioneze în semn de protest față de războiul din Ucraina

Fostul ministru rus de externe Andrei Kozîrev a cerut diplomaților ruși să demisioneze în semn de protest față de războiul din Ucraina, transmite CNN.

„Facem apel la toți diplomații ruși să demisioneze în semn de protest”, a scris el marți pe Twitter. „Dragi diplomați ruși, sunteți profesioniști și nu propagandiști ieftini.”

„Când lucram la Ministerul de Externe, eram mândru de colegii mei”, a adăugat Kozîrev. „Acum este pur și simplu imposibil să sprijinim sângerosul război fratricid din Ucraina.”

Kozyrev a fost ministru de externe din 1991 până în 1996 sub președintele Boris Elțin.

  

I call on all Russian diplomats to resign in protest.

Уважаемые дипломаты России, вы профессионалы а не дешёвые пропагандисты. Когда я работал в МИДе, я гордился своими коллегами. Сейчас просто нельзя поддерживать кровавую братоубийственную войну в Украине.

— Andrei V Kozyrev (@andreivkozyrev) March 1, 2022

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Rezultate alegeri locale 2024. Clotilde Armand a recuperat peste 180 de voturi: „Este nevoie de implicarea tuturor”

Redacția

Ciolacu, îndemn la uniune: Eu chiar vă iubesc. Să lăsăm deoparte ce ne desparte. Să intrăm în Schengen

Redacția

Elevii pot primi 200 de euro pentru cumpărarea de calculatoare

Redacția
Încarcă...