News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

fanatik.ro: Premierul va fi amendat, dacă pierde procesele cu simplii alegători. Motivul pentru care șeful Guvernului ar putea deveni bun de plată

Premierul va fi amendat dacă nu organizează alegerile locale parțiale în termenele legale, prevede un proiect care va intra în dezbaterea Parlamentului.

Premierul va fi amendatFoto: Colaj fanatik.ro

Zeci de comune și orașe din România nu mai au primari, din varii motive, iar situația este perpetuată de faptul că Guvernul nu și-a îndeplinit obligația legală de a organiza alegeri locale parțiale în aceste localități. Executivul a pierdut și procesele în care a fost dată în judecată pentru nerespectarea legii, însă lipsa unor sancțiuni a făcut ca lucrurile să rămână neschimbate. Însă un proiect de lege depus la Parlament prevede că premierul va fi amendat dacă tărăgănează alegerile pentru ocuparea funcțiilor vacante de primar.

  

Citește mai mult pe fanatik.ro

Articol susținut de fanatik.ro

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Se încearcă identificarea femeii care a rupt bujorii de munte pentru a fi amendată

Redacția

Cine este Mikheil Kavelashvili, noul președinte al Georgiei și fost fotbalist la Manchester City / În ziua alegerii sale ca președinte, protestatarii din fața clădirii Parlamentului și-au arătat diplomele universitare

Redacția

Cea mai veche dovadă a producerii focului, descoperită într-un sit arheologic din Anglia (studiu)

Redacția
Încarcă...