
După exemplu oferit de Primăria Târgu Frumos și în municipiul Pașcani se va forma o echipă mobilă care va interveni de urgență în cazurile de violență domestică. Echipa va fi formată din funcționari din: Serviciul de Asistență Socială Pașcani, Poliția Locală în parteneriat cu Poliția Națională, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului, asociații, fundații, ONG-uri și culte religioase.
Anunțul a fost făcut după ce NewsPascani.com a criticat faptul că la nivelul municipiului Pașcani nu este o astfel de echipă de intervenție care să poată interveni, atunci când sunt solicitați pentru a extrage și proteja victimele violenței domestice.
Conform primarului Dumitru Pantazi: „Violență domestică reprezintă o problema gravă în societatea de astăzi care poate avea consecințe severe asupra membrilor familiei. Este o problemă socială pe care municipalitatea și-a propus să o abordeze cu seriozitate mai ales că a apărut la finele anului trecut și o modificare legislativă în acest sens. Urmează să fie inițiat un proiect de hotărâre privind aprobarea procedurii pentru intervenția de urgență în cazurile de violență domestică. S-a lucrat la un raport privind constituirea echipei mobile, pregătită 24 de ore din 24 să intervină atunci când este cazul, pentru această situație, dar și pentru stabilirea unei locuinței pentru astfel de cazuri”.
Întrebată dacă municipalitatea va pune la dispoziție locații în care să adăpostească persoanele ce au suferit în urma violenței domestice, Dana Ursuleasa, purtător de cuvânt al municipalității, a declarat că în acest moment există un apartament cu trei camere în zona vale și containerele achiziționate pentru persoanele fără adăpost. Menționăm că aceste containere nu sunt branșate la curent, apă și canalizare, deși au fost achiziționate în urmă cu doi ani de zile.


