News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Administrație

Dumitru Pantazi în 2007 adeptul contractelor individuale la apă: „Pierderile de apă pe scările cu apometre în casă pot fi de maxim 2%!”

Primarul Dumitru Pantazi a uitat ce promitea pășcănenilor în conferințele de presă pe care le organiza când aspira la funcția de primar al municipiului. În anul 2007, în luna februarie, într-o conferință de presă în care primarul Dumitru Pantazi participa la acea vreme în calitate de viceprimar alături de secretarul Mircea Zuzan, explica cetățenilor de la bloc că operatorul local de servicii de apă canal, DAC Pașcani, nu poate să le factureze pierderi mai mari de 2% din cât indică apometrul din apartament.

Mai mult, în acest sens a fost emisă și o hotătâre de Consiliu Local, HCL 20/2007, prin care se instituia baremul de maxim 2% pentru pierderile sau diferențele de citire dintre apometrele dintr-un condominiu și apometrul general.

  

Acum în 2015, același politician ajuns primar și-a schimbat radical discursul și reclamă faptul că tocmai din cauza faptului că operatorul local a contractat serviciile individual și nu prin intermediul unei asociații de proprietari are probleme financiare și nu poate accesa fonduri europene.

Ceea ce nu spune acum primarul Dumitru Pantazi este că tocmai acea hotărâre pe care a folosit-o ca vector electoral a cauzat, fostului DAC Pașcani, conform unui raport al Curții de Conturi, pierderi de un milion de lei.

Menționăm, că hotărârea respectivă a fost modificată și completată imediat după alegerile din 2008, HCL 121/2008. însă din păcate niciuna dintre acestea numai sunt publice pe site-ul Primăriei municipiului Pașcani.

Citește și: {loadposition articlescategoryload}

Related posts

Activitatea ApaVital, pusă sub semnul întrebării

Redacția

Este oficial: Șoferii cu permis categoria B vor putea conduce și motociclete, în anumite condiţii. Legea merge la Cotroceni, pentru promulgare

Redacția

Inspectorii vamali vor verifica atestatele de comercializare produse accizabile

Redacția
Încarcă...