News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Social

Din Iași, București și alte trei județe au emigrat cei mai mulți români

În total, municipiul Bucureşti şi alte patru judeţe – Prahova, Iaşi, Constanţa şi Cluj – au rămas fără 215.000 de locuitori în perioada 2012-2016 (acestea fiind cele mai recente date disponibile la nivel regional), cifra reprezentând 24% din totalul celor peste 907.000 de locuitori care au emigrat din România în acest interval.

 

  

 

Peste 82.000 de locuitori din Bucureşti au plecat în ultimii cinci ani în străinătate, Capitala fiind zona care a pierdut cei mai mulţi locuitori prin emigraţie în perioa­da 2012-2016, arată datele centralizate pe baza informaţiilor de la Institutul Naţional de Statistică.

Sursa: www.ziaruldeiasi.ro

Related posts

Caminele de batrani: O solutie avantajoasa pentru varstnici si familiile lor

Redacția

30 tone de furaje mistuite de flăcări la Verșeni

Marius Parteni

Blue Air dă posibilitatea pasagerilor să-şi schimbe data călătoriei

Redacția
Încarcă...