News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

De ce a fost amendat ministrul Radu Miruță cu 15.000 lei: „Faptic, este un maxim al ridicolului”

De ce a fost amendat ministrul Radu Miruță cu 15.000 lei: „Faptic, este un maxim al ridicolului”

Ministrul Economiei, Radu Miruță, interviu pentru StartupCafe.ro

Ministrul Economiei Radu Miruță a anunțat, miercuri, că a primit, pe persoană fizică o amendă de 15.000 de lei, din partea Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP). În opinia ministrului, această amendă este „următoarea etapă a absurdului”, deoarece a fost aplicată pentru că a vrut „conduceri curate și corecte la o companie de stat”.

„Amenda a fost aplicată de AMEPIP. De ce? Nici ei nu pot explica limpede, din punct de vedere legal. Doar că trebuie. Faptic, este un maxim al ridicolului”, a afirmat Miruță.

  

Ministrul a povestit că amenda a primit-o în urma unor numiri la Avioane Craiova.

Avioane Craiova avea conducere interimară din 2016, numită „din pix”, spune ministrul. În decembrie 2016 s-a declanșat formal o procedură de selecție care, potrivit legii, trebuia finalizată în 150 de zile. Au trecut aproape 9 ani și nu s-a terminat, a continuat ministrul.

Ministrul susține că procedura de selecție nu respectase legea

Acesta a precizat că legea prevede că o companie de stat nu poate avea interimat mai mult de 12 luni și nu poate fi lăsată fără conducere. „Dar trecusera de 8 ori intervale de cate 12 luni”.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Scoția: Humza Yousaf, ales de partizanii independenței pentru a deveni prim-ministru

Redacția

Consens pe OUG privind PNRR. Cîţu: S-a ajuns la formă finală. Agenţiile de Dezvoltare Regională vor fi implicate în proiecte

Redacția

Iranul este în contact cu SUA pentru renegocierea acordului nuclear, scrie presa de la Teheran

Redacția
Încarcă...