RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Cum a estompat economia digitală diferența dintre muncă, timp liber și treburile casnice

Este o noapte rece și ploioasă în Capitală. Stai în apartamentul tău, ascultând jazz, când ești cuprins dintr-o dată de dorința de a merge să petreci câteva zile într-un loc în care e cald și frumos. Deschizi laptopul și începi să cauți o destinație însorită, cum ar fi o insula grecească. Să zicem Santorini. Introduci datele de zbor pentru weekendul următor și selectezi „Doar zboruri directe”. În câteva minute dai detaliile cardului tău și rezervi cea mai ieftină opțiune disponibilă.

Următoarea „oprire” este Airbnb sau Booking pentru a găsi o cazare care să te mulțumească. După câteva căutări,  dai peste un apartament pe malul mării, la un preț rezonabil. Intri eventual în propriul tău cont Airbnb, astfel încât oricine caută, să știe că apartamentul tău din București poate fi închiriat în weekendul viitor. În cele din urmă, cumperi o asigurare online, în cazul în care ceva nu merge bine.

În ziua călătoriei, faci check-in-ul online, îți selectezi un loc la fereastră și îți salvezi în telefon cartea de îmbarcare. Apoi chemi un Uber și te duci la aeroport. A venit vremea odihnei, că ai muncit din greu toată săptămâna.

Acesta e un exemplu cum economia digitală a estompat diferența dintre muncă,

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Stelian Ion, explicații despre dosarul 10 august, după solicitarea președintelui Iohannis: Ministrul Justiției nu poate interveni

Redacția

Ciolacu, în izolare 5 zile, fiind contact direct cu ministrul Lucian Romaşcanu, care s-a infectat cu COVID-19 / Liderul PSD poate ieşi abia duminică din casă

Redacția

Aproape o jumătate de secol de la primul 10 perfect din gimnastică: Nadia Comăneci, la Montreal, pe 18 iulie 1976

Redacția
Încarcă...