Lucrările pe strada Gării din municipiu au fost reluate. Vremea dă semne de încălzire, iar constructorul a scos utilajele în teren şi a început treaba.
Se intervine pe două sectoare. Primul începe de la strada Vatra până în panta Republicii, iar al doilea porneşte de la panta Republicii şi se încheie la intersecţia cu strada Vasile Alecsandri.
Se lucrează la trotuare, sunt ridicate căminele la cotă, după care, la final, va fi turnat stratul de uzură, după cum anunţă purtătorul de cuvânt al Primăriei.
Licitaţia pentru reabilitarea străzii Gării a fost câştigată de societatea EKYSAM din Târgu Frumos. Conform proiectului tehnic, pe strada Gării se vor realiza: terasamente 6867 mc, sistem rutier nou 11.957 mp, ranforsare sistem rutier nou 23.640 mp, șanțuri pereate 1426 mp, reparații îmbrăcăminte: 942 mp, acostamente beton 1520 mp, ranforsare străzi lateral 666 mp, rigole carosabile 100 mp, trotuare pavelate 11.940 mp, spații verzi 6.250 mp etc.


