RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ciucă: Putem spune că podul peste Tisa este gata anul viitor

Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a vizitat şantierul noului pod transfrontalier dintre România şi Ucraina, peste râul Tisa, care se construieşte în apropierea municipiului Sighetu Marmaţiei, despre care a afirmat că va fi gata anul viitor.

FOTO Guvernul României / Arhivă

FOTO Guvernul României / Arhivă

„Putem spune că anul viitor e gata. Practic, odată ce va fi dat în folosinţă, podul asigură un nivel de trafic susţinut, nu sunt modificări din punctul acesta de vedere. Ca să nu mai vorbim de tot ceea ce înseamnă nevoia de asigurare a traficului rutier şi pe calea ferată. Sper că traficul (feroviar – n.r.) funcţionează”, a susținut Nicolae Ciucă, potrivit Agerpres.

  

Șeful liberalilor a mai subliniat că „lucrările trebuie terminate în acelaşi timp pentru că nu ai unde să descarci tot traficul”.

La rîndul său, preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Maramureş, Ionel Bogdan a explicat că „traficul feroviar funcţionează, dar având în vedere că noi avem nişte limitări pe teritoriul României, pe viaductele noastre unde putem duce garnituri de 500 de tone, ori ei (ucrainenii – n.r.) au garnituri de 1.500 de tone (…) asta e una dintre problemele pe care le avem la interconectivitatea dintre vama noastră (Maramureş – n.r.) şi Dej (judeţul Cluj) care e nodul feroviar”.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Ce spune secretarul general al Guvernului, acuzat că blochează reorganizarea la Palatul Victoria: „Nu suport mentalitatea de sclav”

Redacția

Iată cum erau descriși bucureștenii de turci în urmă cu 400 de ani

Redacția

Ridicarea sancțiunilor împotriva Rusiei este parte a negocierilor de pace – Serghei Lavrov

Redacția
Încarcă...