News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Cîţu: Voi cere adoptarea unei hotărâri a Parlamentului prin care să garantăm alocarea de la buget a 2.5% din PIB pentru apărare

„Săptămâna viitoare voi cere adoptarea unei hotărâri a Parlamentului prin care să garantăm alocarea de la buget a 2.5% din PIB pentru apărare. Este un vot important care ne asigură că orice guvern, de acum înainte, va aloca această sumă”, a anunţat Cîţu într-o postare pe Facebook.

Anunţul făcut de şeful Senatului vine după ce preşedintele Klaus Iohannis a declarat la finalul unei şedinţe CSAT că se impune majorarea procentului din PIB pentru Apărare de la 2% la 2,5%, în contextul conflictului din Ucraina. 

Într-o altă declaraţie, şeful Senatului a precizat că alocarea unui procent mai mare din PIB către Apărare se va aplica de anul viitor, anul acesta bugetul fiind deja alocat.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Cine face parte din oastea lui Orban la alegerile PNL

Redacția

Mai multe pârtii din Poiana Braşov, redeschise în urma ninsorilor din ultimele zile / Stratul de zăpadă bătută pe pârtie ajunge până la 30 de centimetri

Redacția

Titluri de stat Tezaur 2026: Prima ediție din acest an se lanseză luni, 12 ianuarie. Ce dobânzi sunt

Redacția
Încarcă...