News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ciprian Ciucu a explicat că Bucureştiul „nu are o autonomie fiscală reală”. Ce priorități are primarul general

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a declarat sâmbătă, într-o conferință de presă că Municipiul Bucureşti are nevoie de un buget de 8,5 miliarde de lei pentru anul viitor. Edilul a explicat că proiectele legate de Prelungirea Ghencea și Dimitrie Pompeiu, dar și alte proiecte care au fost inițiate de administrația anterioar sunt prioritare pentru el.

„Care ar trebui să fie suma minimă, fără dezvoltare, doar să plătim datorii şi să funcţionăm în anul viitor. Suma este de 8,5 miliarde, dacă este să ne gândim la datorii, plus lucruri care trebuie să se întâmple: salarii, datoria publică, subvenţia calculată, aşa cum este astăzi, fără să luăm nicio fel de altă măsură necesară pentru anul viitor, este de 1,3 miliarde la termoficare şi de 1,5 miliarde la transport. Avem iluminat public, avem sănătatea, spitalele noastre, spitalele pe care le avem, şi apăra propriu şi instituţii subordonate încă 1,5 miliarde. Deci cam aşa ar trebui ca să arate bugetul pe anul viitor. Este practic imposibil în acest moment să vorbim că putem să echilibrăm bugetul pe anul viitor”, a explicat Ciprian Ciucu.

Ciprian Ciucu a vorbit despre prioritățile la Primăria generală. FOTO INQUAM Photos / Octav Ganea

Ciprian Ciucu a vorbit despre prioritățile la Primăria generală. FOTO INQUAM Photos / Octav Ganea

  

 Ciprian Ciucu a explicat că Bucureştiul „nu are o autonomie fiscală reală”, 

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

LIVE Israelul afirmă că forțele terestre „își extind operațiunile” vineri seară / Bombardamente intense în Gaza / Serviciile de internet și telefonie au fost întrerupte în fâșie / Hamas anunță tiruri intense de rachete către orașe din sudul Israelului

Redacția

Ghid de supraviețuire în războiul sondajelor electorale. Ștefureac: „80% din ce s-a publicat până acum sunt advertoriale electorale”

Redacția

Cătălin Cîrstoiu: Desemnarea „e pe masa coaliției” dacă pierd susținerea mă voi retrage din cursă

Redacția
Încarcă...