News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ce a răspuns Nicușor Dan, întrebat dacă sprijină PSD: „Nu mai vorbim doar despre PSD, ci despre viitorul României”

Președintele României, Nicușor Dan, a explicat, întrebat de ce pare să-l sprijine pe Sorin Grindeanu, că „noi trebuie să ne uităm în viitor, nu în trecut”.

FOTO: Arhivă

FOTO: Arhivă

Întrebat despre protestele la care a participat în 2017 împotriva guvernului condus de Grindeanu și despre relația sa actuală cu PSD, șeful statului a declarat: „Între timp, pare că lucrurile s-au schimbat. În primul rând, ca principiu, noi trebuie să ne uităm în viitor și nu trecut. Da, și suntem în momentul ăsta politic. Suntem într-o altă situație decât cea în care am fost acum doi sau acum cinci ani”.

  

Nicușor Dan a explicat că, în prezent, prioritatea este stabilitatea guvernamentală și guvernarea prooccidentală.

„Ce vor românii ăștia, acum? Să le aducă aminte cât de rău e PSD-ul? De dimineață până seara să spun PSD, PSD, PSD, PSD a făcut asta? Nu. România are niște oportunități, are niște vulnerabilități în momentul ăsta. Are nevoie de o guvernare stabilă, prooccidentală. În această guvernare este PNL, în această guvernare este USR, UDMR și PSD iar eu trebuie să fiu corect și echidistant față de fiecare dintre partidele din această coaliție care și-a asumat guvernarea într-un moment dificil.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Porsche ia în calcul un nou SUV cu versiuni termice și PHEV

Redacția

EXCLUSIV Noua directoare ICR din Londra, Catinca Nistor, nu a absolvit London School of Economics, așa cum a susținut la audieri și în CV

Redacția

Bayern Munchen a pierdut primul trofeu al sezonului – Înfrângere categorică după un hat-trick de senzație

Redacția
Încarcă...