
Judecătorii ieşeni au pronunţat o sentinţă într-unul dintre puţinele dosare de rănire sau schingiure a animalelor. Sentinţa nu e definitivă.
Ieşeanul Dumitru Ciornei, din Cepleniţa, a fost condamnat la şapte luni de închisoare cu suspendare, decizia nefiind definitivă. El a ajuns în faţa judecătorilor pentru o faptă care a avut loc în data de 6 septembrie 2015. Conform motivării primei instanţe, în ziua agresiunii un consătean şi-a lăsat calul la păscut pe un izlaz din apropierea locuinţei sale. Animalul a scăpat din pripon şi a intrat în curtea lui Ciornei, care a închis poarta şi a lovit calul cu un hârleţ peste corp şi peste cap. În urma agresiunilor, animalul a căzut la pământ, doar intervenţia unui martor făcând ca animalul să nu fie ucis. Ciornei a recunoscut fapta în faţa judecătorilor, beneficiind şi de reducere de pedeapsă.
articolul integral pe www.adevarul.ro


