Prima etapă de înscriere a copiilor în învățământul primar a început de săptămâna aceasta și se va desfășura până pe data de 16 martie. Mulți dintre părinții din Pașcani s-au mobilizat și și-au înscris deja copii la clasa pregătitoare.
De exemplu, la Liceul Miron Costin, sunt 80 de locuri disponibile, și deja s-au înscris 55 de copii.
Înscrierile sunt în toi și la școala Iordache Cantacuzino. Sunt puse la dispoziție 80 de locuri distribuite în trei clase.
La Liceul Nicolae Iorga, conducerea instituției se gândește să ceară Inspectoratului suplimentarea numărului de locuri. Inițial au fost pregătite două clase, normală și step by step, a câte 25 de copii în fiecare. Directorul Gheorghe Spiridon spune că numărul celor înscriși la step by step va depăși ușor 30, astfel încât are în plan o suplimentare.
În același timp, părinții care vor să-și înscrie copiii la clasa pregătitoare de la Liceul Mihai Busuioc, trebuie să știe că există o singură clasă, de 25 de locuri.
Potrivit calendarului publicat de Ministerul Educatiei, părinții pot completa online sau la școala la care solicită înscrierea copiilor, cererea tip de înscriere, în perioada 27 februarie – 16 martie 2017.
Între 22 – 23 martie 2017 vor fi afișate în unitățile de învățământ și pe site-ul inspectoratului școlar, lista copiilor înmatriculați, numărul de locuri rămase libere, precum și lista celor neînscriși după prima etapă.
A doua etapă de înscrieri se desfășoară în perioada 24 si 30 martie.


