News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Atac masiv al rușilor în Odesa, inclusiv în Portul Reni, la câțiva kilometri de Galați/ Angel Tîlvăr anunță că MApN a monitorizat în timp real situația din Reni: ”Nu au fost amenințări militare directe”

Rusia a lansat duminică dimineața devreme un atac cu drone timp de trei ore și jumătate asupra părților sudice ale regiunii Odesa, lovind infrastructura portuară de pe Dunăre și rănind cel puțin două persoane, a anunțat Kievul, citat de The Guardian. 

Au fost raportate explozii în portul Reni, unul dintre cele două porturi majore de pe Dunăre pe care Ucraina le operează. Nu a existat niciun comentariu imediat din partea Rusiei, transmite The Guardian. Portul Reni este la câțiva kilometri de Galați și nu este prima dată când acesta este bombardat.

De asemenea, și Portul Ismail, peste mal de localitățile tulcene, de-a lungul brațului Chilia, a fost atacat de ruși recent, iar bucăți din bombe ar fi căzut în satele localității Ceatalchioi.

În urma atacurilor de duminică dimineață, ministrul român al Apărării, Angel Tîlvăr, a condamnat atacurile, printr-un mesaj publicat pe Facebook, anunțând că MApN a monitorizat în timp real situația din Portul Reni și nu au existat amenințări militare directe asupra României:

  
  • ”Condamn cu tărie atacurile îndreptate împotriva obiectivelor și infrastructurii civile din Ucraina de către Federația Rusă.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

NN a creat primul fond de burse de studii pentru viitori antreprenori. Copilul tău poate învăța la Entrepreneurship Academy, singura universitate din țară cu focus pe business aplicat. Află totul pe nn.ro/burse. România crește cu încredere în tineri (P)

Redacția

Ucraina s-ar putea sparge în mai multe state, ameninţă secretarul Consiliului rus de Securitate Nikolai Patruşev

Redacția

De ce nu ar trebui să ne fie teamă că vaccinurile ARN mesager ne-ar schimba codul genetic

Redacția
Încarcă...