RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ana Birchall cere lege prin care judecătorii să poată aplica în primă instanță interdicția de a părăsi țara / Fostul ministrul al Justiției susține că a făcut demersuri în acest sens în 2019 / ”Cei certați cu legea vor continuă să fugă din țară, vor continuă să râdă în nas autorităților române din vile luxoase sau locuri exotice”

Ministru al justiției între 24 aprilie 2019 și 4 noiembrie 2019, când l-a înlocuit pe Tudor Toader, Ana Birchall solicită o lege care să le permită judecătorilor să aplice încă din primă instanță interdicția unor inculpați de a părăsi țara.

”În contextul în care este rezonabil să asumăm că această practică, această rețetă a fugarilor va continuă să fie practicată consider că este absolut necesar că Ministerul Justiției (care are drept de inițiativă legislativă) să vină urgent cu o propunere de modificare legislativă care să permită judecătorului ca și în primă instanță, să aplice din oficiu și o măsură preventivă, precum interdicția de a părăsi țara de exemplu. Așa cum am tot spus, trebuie clarificate cu celeritate măsurile, inclusiv cu modificări legislative urgențe, care se impun acasă (de exemplu de ce și în ce condiții sunt ridicate, cu destul de multă ușurință, măsurile precum controlul judiciar, interdicția de a părăsi țara, consemn la frontieră etc.) tocmai pentru a preveni fugă din țară până la rămânerea definitivă și punerea în executare a unei hotărâri judecătorești! În 2019 începusem demersurile pentru astfel de modificări și clarificări legislative”, scrie Birchall pe pagina sa de Facebook.

Ea cere intervenția ministrul Justiției pentru ”pentru a da atât procurorilor cât și judecătorilor TOATE instrumentele juridice necesare care să împiedice fugă din țară înaintea unei hotărâri judecătorești definitive”.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Iohannis sugerează că Ciucă nu va demisiona vineri: Nu cred că se va face rotația în timpul negocierilor cu sindicatelor

Redacția

Crimă șocantă în România: Cadavrul unei femei găsit în stare avansată de putrefacție, doi suspecți audiați

Redacția

De ce obiectele din oglinda mașinii sunt mai aproape decât par?

Redacția
Încarcă...