News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Alexandru Rafila a numit-o la conducerea DSP București pe Cristina Pelin, care demisionase în 2020 pe fondul valului de critici că DSP nu răspundea la telefon în pandemie

Oana Nicolescu, medicul de familie care a condus Direcția de Sănătate Publică București în ultimii 2 ani, în perioada pandemiei, a fost demisă de ministrul Sănătății de la conducerea DSP București. În locul său, Alexandru Rafila a numit-o pe Luminița Cristina Pelin. Cristina Pelin a mai condus DSP București chiar la începutul pandemiei, în 2020, demisionând în martie 2020 pe fondul valului masiv de critici că instituția nu răspundea la telefon, în contextul pandemiei, când ar fi trebuit să gestioneze testarea cazurilor suspecte de COVID-19 și anchetele epidemiologice.

Sediul DSP BucurestiFoto: AGERPRES

Demiterea Oanei Nicolescu și înlocuirea sa cu Luminița Cristina Pelin nu au fost anunțate de Ministerul Sănătății, însă modificarea apare pe site-ul Direcției de Sănătate Publică.

  

„Se răspunde de dimineaţă, de la ora 8, până la 4 şi jumătate după-amiaza. Acuma, să nu-şi imagineze careva că o se răspundă şi noaptea. Dar noaptea avem linia de gardă, unde e cineva permanent şi ne anunţă dacă e vreun eveniment!”, declara Cristina Pelin, la acea vrem

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Motivul pentru care Marcel Ciolacu a fost refuzat de fiul său să iasă împreună la plimbare: „E lumea rea”

Redacția

SONDAJ LIVE Ar trebui interzisă folosirea telefonului și a tabletei personale în școli? Ce spun elevii, părinții, profesorii și experții

Redacția

Comisia de la Veneția recomandă desființarea Secției Speciale „ca un prim pas urgent” pentru reformarea justiției

Redacția
Încarcă...