Partidele reacționează prompt cu excluderi ale unor aleși de mici localități confruntați cu diferite acuzații, în timp ce liderii de prin formațiuni nu primesc un tratament similar, fiind uneori chiar avansați în funcții.
PNL Teleorman, organizație din care face parte Mihail Cojocaru, acuzat de agresiune sexuală asupra unei minore, deja a anunțat că îl va exclude din filială. De altfel, surse politice au precizat pentru „Adevărul” că edilul nu mai avea suficientă susținere pentru un nou mandat, fiind dorit un suflu nou, după cinci mandate, dar și după ostilizarea unei părți a populației locale.
„Este decizia politică a PNL care, ca întotdeauna, este garantul drepturilor și libertăților fundamentale ale cetățenilor, așa cum prevede Constituția României. Partidul Național Liberal are toleranță zero pentru astfel de situații, precum cea în care se află primarul din județul Teleorman. Ne delimităm categoric de astfel de comportamente și condamnăm cu fermitate orice formă de abuz fizic sau psihic, în condițiile în care cercetările din ancheta în curs de desfășurare vor dovedi că acuzațiile sunt reale”, au precizat cei din PNL Teleorman.
Paradoxul este că PNL Teleorman este condus de o persoană care e trimisă în judecată din ianuarie 2022.
» Citește continuarea pe pagina autorului


