News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

VIDEO Zelenski: Facem totul pentru a ne asigura că Ucraina continuă să fie un garant al securităţii alimentare şi că are acces la pieţele mondiale

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că a avut vineri o întâlnire cu şefii serviciilor de informaţii, cu şeful Statului Major şi cu comandantul Marinei, precum şi cu ministrul Infrastructurii pentru a discuta despre alternative de transport pentru cerealele ucrainene printr-un coridor de tranzit, relatează News.ro.

Volodimir ZelenskiFoto: Ukraine Presidency/Ukraine Presi / Zuma Press / Profimedia

„Am avut o întâlnire separată cu şeful Serviciului de Informaţii al armatei, (Kirilo) Budanov, cu şeful Serviciului de Securitate al Ucrainei, (Vasil) Maliuk, cu şeful (Statului Major Valeri) Zalujnîi, cu comandantul Marinei, (Oleksii) Neijpapa, şi cu ministrul Infrastructurii (Oleksandr Kubrakov), pentru a discuta alternative la exportul de cereale prin coridorul de tranzit. Facem tot posibilul pentru a ne asigura că Ucraina continuă să garanteze securitatea alimentară şi că poporul nostru are acces la pieţele globale”, a spus Zelenski în adresarea video către naţiune.

  

Întâlnirea avută vine la câteva zile după ce Kievul a anunţat că instituie un coridor de tranzit pe Marea Neagră pentru navele străine rămase în porturile ucrainene.

Pe de altă parte, tot vineri, la Galaţi, reprezentanţi din România, Ucraina, Republica Moldova, alături de cei ai Comisiei Europene şi ai Statelor Unite s-au reunit pentru a discuta despre soluţii pentru exporturile ucrainene de cereale,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Kim Jong Un face apel către „partid” la îmbunătățirea vieții populației, într-un moment economic sumbru

Redacția

Preliminarii CM 2026. România, egal în Cipru după un joc slab și schimbări neinspirate. Am început cu același 11 din meciul cu Canada

Redacția

Șeful Mercedes este noul președinte al ACEA

Redacția
Încarcă...