Un membru al Parlamentului European din Suedia și-a tăiat coada de cal în timpul unui discurs în Adunarea UE, în semn de solidaritate cu femeile din Iran, după moartea lui Mahsa Amini, relatează Reuters.
Femeile din întreaga lume au accesat rețelele de socializare în ultimele săptămâni pentru a împărtăși videoclipuri cu tunsorile lor după ce au apărut informațiile legate de protestele din Iran.
Acestea au început după ce o tânără de 22 de ani, Mahsa Amini, a murit în timp ce se afla în custodia poliției de moralitate a țării.
Ea a fost acuzată că a încălcat legile care le impun femeilor să-și acopere părul cu un hijab.
„Până când Iranul nu va fi liber, furia noastră va fi mai mare decât furia opresorilor. Până când femeile din Iran vor fi libere, noi vom fi alături de voi”, a spus europarlamentarul suedez cu origini irakiene, Abir Al-Sahlani.
Ea și-a încheiat discursul spunând „Jin, Jiyan, Azadi”, care înseamnă „Femeie, viață, libertate” în limba kurdă, în timp ce își tăia părul.
Iranul le cere femeilor să poarte hijab, astfel încât acesta să le acopere complet părul.
Mahsa Amini a murit într-o secție de poliție la trei zile după ce a fost arestată pentru că purta haine prea largi.
» Citește continuarea pe pagina autorului


