News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Taverna Racilor din Timişoara, închisă și ea temporar și amendată cu 15.000 de lei, la o zi după de ce ANPC a anunțat închiderea temporară a Tavernei Racilor din Herăstrău

Restaurantul Taverna Racilor din Timişoara a fost amendat cu 15.000 de lei de către comisarii de la Protecţia Consumatorului care au dispus oprirea temporară a activităţii, după ce au găsit peşte şi fructe de mare ţinute în condiţii neigienice sau păstrate la decongelat în cutii în care se afla lichid scurs din decongelare. În urma controlului, a rezultat că restaurantul funcţiona fără autorizaţie de la Primăria Timişoara, relatează News.ro.

Raci gătițiFoto: Cocohibb | Dreamstime.com

  • ”SC Nedsea SRL – Restaurant Taverna Racilor punct de lucru Iulius Mall Timisoara, control operativ. Abateri: operatorul economic funcţionează autorizat ONRC si DSVSA pentru obiectul de activitate Restaurant, fără a avea autorizaţie din partea Primăriei Municipiului Timişoara, fiind prezentat un document înregistrat de solicitare obţinere acord pentru desfăşurarea exerciţiilor comerciale”, au transmis reprezentanţi de la Protecţia Consumatorului Timişoara.

În urma controlului au fost găsite mai multe nereguli.

  
  • ”Materiile prime (peşte, fructe de mare) 271 kg depistate in spaţiile de depozitare, păstrare- spaţii frigorifice şi congelator lipsite de elemente de identificare-caracterizare, unele în afara datei limită de consum respectiv 13.09.2023, 15.09.2023. Parte din acestea erau păstrate la decongelat în cutii din plastic cu capac,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Klaus Iohannis se întâlneşte cu preşedintele american Joe Biden. Anunțul făcut de Casa Albă

Redacția

Două autoturisme au intrat în coliziune la Cornu Luncii

Redacția

Reacția Gabrielei Szabo după ce Nicușor Dan a demis-o de la conducerea CSM București

Redacția
Încarcă...