RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Tanczos Barna: Finanţele s-au împrumutat la o dobândă foarte mare, de 7,9%. Putem reduce costul dobânzilor doar dacă arătăm credibilitate şi ne ţinem de cuvânt

Barna Tanczos, Foto: Guvern, Facebook

Barna Tanczos, Foto: Guvern, Facebook

Ministrul Finanţelor, Tanczos Barna, a dezvăluit că România se împrumută de pe pieţele internaţionale la dobânzi foarte mari, adăugând că acestea pot scădea dacă guvernanţii vor da dovadă de predictibilitate şi credibilitate. ”Este primul an în care trebuie să revenim pe o traiectorie de predictibilitate şi să ne îndreptăm către deficitul de 3% în cei 7 ani, pe care şi l-a asumat România”, a afirmat el.

”Astăzi Ministerul Finanţelor s-a împrumutat la o dobândă de 7,9%. Dobânzile sunt foarte mari tocmai din cauza acestei expuneri ridicate. În 2024, România s-a împrumutat pe pieţele internaţionale şi naţionale cu suma de 250 de miliarde de lei. Planul pentru 2025 este de 231 de miliarde. Noi putem să reducem costul dobânzilor doar dacă arătăm predictibilitate, credibilitate şi ne ţinem de cuvânt”, a declarat Tanczos Barna, joi, la Europa FM.

  

El a admis că aceasta este prima întrebare a investitorilor externi care împrumută România, dacă clasa politică înţelege în ce situaţie se află ţara.

În aceste zile, a avut loc la Viena conferința Euromoney, în care 1.700 de bancheri (comerciali și centrali), oficialități guvernamentale și paneuropene se reunesc pentru a discuta despre economiile din regiune.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Putin vrea să unească giganții Gazprom, Rosneft Oil și Lukoil într-o singură companie care ar deveni al doilea producător mondial de țiței

Redacția

Portugalia a blocat vânzarea unei vile de 10 milioane de euro a lui Abramovici

Redacția

Războiul este o „nebunie” și „pacea este scopul suprem”, afirmă Papa Francisc

Redacția
Încarcă...