
Sărbătorile de iarnă aduc cu ele multe datini, colinde, urări de belşug şi recolte bogate. Acestea sunt adevărate manifestări folclorice care ne bucură și ne amintesc de vremurile de altădată.
Astăzi, la Casa de Cultură Mihail Sadoveanu din Pașcani a avut loc a IX-a ediție a festivalului „Datini la români”, unde au participat sute de copii. Evenimentul a fost organizat de Grădinița cu Program Prelungit Nr.2, în parteneriat cu Școala Gimnazială Iordache Cantacuzino și Liceul Teoretic Miron Costin. La final participanții au primit dulciuri, fructe și colăcei.

