RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Stellantis și CATL vor construi o fabrică de baterii în Spania

• Grupul Stellantis și producătorul chinez CATL au semnat un acord pentru înființarea unui joint-venture destinat producției de baterii.

• Viitoarea fabrică de baterii LFP (litiu-fier-fosfat) – deținută în proporții egale de cele două companii – va fi construită la Zaragoza (Spania).

• Producția va începe la finalul lui 2026, iar capacitatea uzinei va fi de până la 50 GWh.

  

• Stellantis și CATL au anunțat o investiție de 4,1 miliarde de euro pentru dezvoltarea fabricii.

• În noiembrie 2023, cele două entități au semnat un memorandum de înțelegere privind producția de baterii în Europa și dezvoltarea de noi tehnologii pentru bateriile electricelor din grupul Stellantis.

• Via: Stellantis

Autocritica News Feed

Astăzi

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Liga 2: Corvinul Hunedoara și Viitorul Târgu Jiu câștigă cu goluri înscrise în minutul 90

Redacția

Liderul PNL București, Ciprian Ciucu, “reflectează” la o demisie din PNL, după ce partidul a bătut palma cu PSD pentru guvernare

Redacția

Scenariu de film cu acuzaţii de tâlhărie, şantaj, viol şi o victimă care practica videochat-ul. Atacatorii, achitaţi după 8 ani

Redacția
Încarcă...