News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sănătate

Ședință cu primarul și administratorul public la Spitalul Municipal din Pașcani

Primarul municipiului și administratorul public au participat astăzi la o ședință internă cu managerul Spitalului Municipal de Urgență Pașcani, și membrii CA.

Subiectul este lipsa disponibilităților financiare pentru plata salariilor odată cu majorarea lor. Managerul a facut apel la medici să renunțe la o parte din sporuri pentru a  putea fi asigurate salariile pentru toate secțiile.

Salariații nu au fost de acord, motiv pentru care managerul Pânzaru a amenințat cu demisia.

  

Pentru a pune o presiune mai mare pe conducerea spitalului, zilele trecute laboratorul de analize a fost închis, iar toate urgențele au fost puse în pericol, un exemplu fiind cazul de aseară, când la spital au ajuns cei doi polițiști implicați în accidentul de la Blăgești.

Medicii din Compartimentul de Primiri Urgențe nu vor să mai facă gărzi fără laborator.

O decizie finală va fi luată mâine când va avea loc o nouă ședință.

 

 

Related posts

Spitalul „Sfântul Spiridon“ refuză două milioane de euro. „Nu poți da cu de-a sila“

Redacția

Un bărbat din Crivești a rămas fără splină, după ce a căzut pe gheață

Oana

Angajați bătuți și terorizați de pacienți

Redacția
Încarcă...