RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Educație

Rezultatele concursului de creativitate în Fizică şi Tehnologii „Ştefan Procopiu” obținute de elevii Colegiului „Sadoveanu”

Creativitatea copiilor a fost testată la concursul „Ştefan Procopiu”, dedicat elevilor din învățământul preuniversitar care studiază fizica și tehnologiile înrudite.

Participanții de la Colegiul Național „Mihail Sadoveanu” au obținut la etapa județeană: 51 de diplome, dintre care 8 diplome Procopiu, 37 de calificări la etapa națională, fiind calificați 69 de elevi. Etapa județeană a avut loc în perioada 28-29 martie la Iași. Etapa națională se va desfășura la Cap Aurora (Mangalia) în perioada 29 mai-1 iunie.

REZULTATE CONCURS

Secţiunea I.  Lucrări scrise

Nr. crt

  

Numele şi prenumele elevului

Clasa

Profesor îndrumator

Diploma acordată

Calificări

1.

Petrea Irina Alexandra

9E

Banu Viorel

“PROCOPIU”

Naţională

2.

Cricu Iulia Gabriela

9G

Banu Viorel

“ARHIMEDE”

Naţională

3.

Stumbea Anca Daniela

9E

Banu Viorel

“COPERNIC”

Naţională

4.

Apostol Ovidiu Cătălin

9E

Banu Viorel

“ARHIMEDE”

Naţională

5.

Afloare Ioana Daria

9E

Banu Viorel

“COPERNIC”

Naţională

6.

Airinei Luca Teodor

9E

Banu Viorel

“ARHIMEDE”

 

7.

Olariu Alexandru Justinian

10F

Banu Viorel

“NEWTON”

Naţională

8.

Oanea Ioana Georgiana

10F

Banu Viorel

“COPERNIC”

Naţională

9.

Bostan Elena

10G

Banu Viorel

“COPERNIC”

Naţională

10.

Ţarcă Marilena

10F

Banu Viorel

“ARHIMEDE”

Naţională

11.

Costea Şerban Gabriel

10F

Banu Viorel

“COPERNIC”

 

12.

Burlacu Elena Ştefana

10G

Banu Viorel

“ARHIMEDE”

 

13.

Filote Cornelia

11G

Banu Viorel

“PROCOPIU”

Naţională

14.

Şerban Roberta

11G

Banu Viorel

“COPERNIC”

Naţională

15.

Bostan Remus

12E

Banu Viorel

“ARHIMEDE”

Naţională

16.

Ciubotaru Adina

10E

Dumitrache Coca

“COPERNIC”

 

 

Secţiunea II.  Tehnici de laborator

Nr. crt

Numele şi prenumele elevului

Clasa

Profesor îndrumător

Diploma acordată

Calificări

1.

Târpescu Cristian, Frăsila Ştefan, Spatariu Ioan

6B

6A

Dumitrache Coca

“PROCOPIU”

Naţională

2.

Dogaru Tiberiu, Huţanu Tiberiu, Ştefan Darius

6B

Dumitrache Coca

“EDISON”

Naţională

3.

Lipovanu Mihai, Ungureanu David, Asofiei Elena

6B

Dumitrache Coca

“EDISON”

 

4.

Cricu Iulia Gabriela,

Petrea Irina Alexandra

9E

Banu Viorel

“GALILEI”

Naţională

5.

Afloare Ioana Daria,

Stumbea Anca Daniela

9E

Banu Viorel

“ARHIMEDE”

Naţională

6.

Costea Şerban Gabriel, Oanea Ioana Georgiana, Teodorescu Ioana,

Ţarcă Marilena

10F

Banu Viorel

 

“EDISON”

 

Naţională

7.

Bostan Elena,

Burlacu Elena Ştefana,

Maftei Diana Georgiana

10G

Banu Viorel

 

“ARHIMEDE”

 

Naţională

8.

Ciubotaru Adina,Grigoriu Maria, Popescu Flavius

10E

Dumitrache Coca

“EDISON”

Naţională

9.

Filote Cornelia, Nicolau Maria, Osoianu Irina.

11G

Banu Viorel

“EDISON”

Naţională

 

Secţiunea III.  Grupuri de cooperare

Nr. crt

Numele şi prenumele elevului

Clasa

Profesor îndrumător

Diploma acordată

Calificări

1.

Cotic Mădălin Iulian,

Jalaboi Iustin Gheorghe,

Tîrpescu Sabina Maria,

Manolache Mădălina,

9E

 

 

9G

Banu Viorel

 

“COPERNIC”

 

Naţională

2.

Costea Eduard, Ichim Teodora, Gavril Dragoş, Pintilie Sabin, Plaiu Vlad

10E

Dumitrache Coca

 

“PROCOPIU”

 

Naţională

3.

Andrei Oana Florentina,

Apopei Diana Iuliana,

Enache Bogdan Constantin,

Şerban Roberta Andreea

11G

Banu Viorel

 

“COPERNIC”

 

Naţională

4.

Boboc Mălina Florina,

Dolhăscu Alexandra,

Ignat Giulia,

Nicolau Maria,

Osoianu Irina

11G

Banu Viorel

 

“JULES VERNE”

 

Naţională

5.

Bartic Alexandra Lucia,

Ioniţă Denis Elena,

Ionoaia Anca Olivia,

Păvăloiu Cristian

11G

Banu Viorel

 

“NEWTON”

 

6.

Ancuţa Ştefana, Cornea Ştefan, Pădurariu Florin, Vasiloaea Mihai, Vasiloaea Ştefan

11H

Dumitrache Coca

 

“COPERNIC”

 

 

Secţiunea IV. Referate ştiinţifice

Nr. crt

Numele şi prenumele elevului

Clasa

Profesor îndrumător

Diploma acordată

Calificări

1.

Irina Maria

10E

Dumitrache Coca

“ARHIMEDE”

Naţională

 

Secţiunea VII.  Compoziţii pe teme ştiinţifice – Literatură

Nr. crt

Numele şi prenumele elevului

Clasa

Profesor îndrumător

Diploma acordată

Calificări

1.

Andrei Oana Florentina

11 G

Banu Viorel,

Atudorei Leonardo

“JULES VERNE”

 

2.

Asoltanei Adriana Mariana

11 G

Banu Viorel,

Atudorei Leonardo

“JULES VERNE”

 

 

Secţiunea VII.  Compoziţii pe teme ştiinţifice – Arte plastice

Nr. crt

Numele şi prenumele elevului

Clasa

Profesor îndrumător

Diploma acordată

Calificări

1.

Nicolau Maria,

Osoianu Irina

11G

Banu Viorel, Pădurariu Petru

“ARHIMEDE”

Naţională

2.

Berbece Sabin Alexandru,

Tarlapan Valeriu

9E

Banu Viorel, Pădurariu Petru

“ARHIMEDE”

Naţională

3.

Crăciun Ştefana Maria

7A

Dumitrache Coca

“JULES VERNE”

Naţională

4.

Ignat Lorentzo, Osoianu Andrei, Sandu Dan

7B

Dumitrache Coca

“JULES VERNE”

Naţională

5.

Gurzun Cristiana Lavinia

10F

Banu Viorel, Pădurariu Petru

“JULES VERNE”

 

6.

Axinia Ruxandra Maria

9E

Banu Viorel

“COPERNIC”

 

7.

Iacob Ionela  Florentina,

Vârlan Bianca Alexandra

11 G

 

Banu Viorel, Pădurariu Petru

“COPERNIC”

 

 

Secţiunea VII.  Compoziţii pe teme ştiinţifice – Film

Nr. crt

Numele şi prenumele elevului

Clasa

Profesor îndrumător

Diploma acordată

Calificări

1.

Enache Bogdan Constantin,

Ioniţă Vlad,

Şerban Roberta Andreea

11G

Banu Viorel, Pădurariu Petru

 

“PROCOPIU”

 

Naţională

2.

Amihăesei Sergiu,

Berbece Sabin Alexandru,

Sandu Andreea Ştefana,

Simon Lorena

9E

Banu Viorel

 

“COPERNIC”

 

Naţională

3.

Cotic Mădălin Iulian,

Jalaboi Iustin Gheorghe,

Petrea Irina Alexandra,

Tîrpescu Sabina Maria

9E

Banu Viorel, Pădurariu Petru

 

“COPERNIC”

 

Naţională

4.

Apetrei Anastasia, Costea Eduard, Ichim Teodora, Plaiu Vlad, Prăjanu Andreea

10E

Dumitrache Coca

“JULES VERNE”

 

Naţională

5.

Cojocaru Cătălin, Cuberschi Lucian, Măriuţa Silviu, Simon Sebastian

10E

Dumitrache Coca

 

“COPERNIC”

 

Naţională

 

Secţiunea VII.  Compoziţii pe teme ştiinţifice – Teatru

Nr. crt

Numele şi prenumele elevului

Clasa

Profesor îndrumător

Diploma acordată

Calificări

1.

Batincu Diana, Jitaru Emanuel, Mărgineanu Călin, Panainte Cosmina, Mormeci Dragoş

11H

Dumitrache Coca

 

“PROCOPIU”

 

Naţională

2.

Berbece Sabin Alexandru,

Enache Ştefan,

Moisii Cornel Petrică,

Pleşcan Mihai Alexandru

9E

10G

10G

10F

Banu Viorel

Aparaschivei Anca

 

“COPERNIC”

 

Naţională

 

Secţiunea VIII.  Proiecte antreprenoriale

Nr. crt

Numele şi prenumele elevului

Clasa

Profesor îndrumător

Diploma acordată

Calificări

1.

Agatinei Marius Constantin,

Bâlhuc Marian Evelin

10 F

 

Banu Viorel,

Moroşan Cristina

“PROCOPIU”

“EINSTEIN”

Naţională

2.

Luca Elena Loredana

10 G

Banu Viorel,

Niţă Ioan

“PROCOPIU”

Naţională

  Citește și: {loadposition articlescategoryload}

 

Related posts

Înscrieri la un nou club Code Kids, la Biblioteca din Târgu Frumos

Carmen Bălăceanu

Bursele elevilor vor fi plătite de la bugetul de stat pentru prima dată după 1990

Redacția

Un mărțișor non-formal la Liceul Moldova

Teona Gherasim
Încarcă...