News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Reforma companiilor de stat se va aplica pentru actualii șefi? Anastasiu: Se referă la ce se întâmplă de acum înainte / Vom renegocia cu cei care sunt în plată

Reforma companiilor de stat se va aplica pentru actualii șefi? Anastasiu: Se referă la ce se întâmplă de acum înainte / Vom renegocia cu cei care sunt în plată

Dragoș Anastasiu Foto: Inquam Photos / George Călin

Măsurile din pachetul de reformă care vizează companiile de stat „se referă la ce se întâmplă de acum înainte”, a răspuns vicepremierul Dragoș Anastasiu, întrebat, marți, la Guvern, de jurnalistul HotNews, dacă noile condiții privind managementul profesionist se vor aplica și în cazul mandatelor în vigoare ale actualilor șefi.

Anastasiu susține că pentru „ce a fost până acum” (n.red. mandatele în vigoare) este avută în vedere renegocierea și „să vedem ce reglementare se poate aplica”.

  

„Trebuie să analizăm caz cu caz, să renegociem”, a spus Anastasiu.

Acesta susține că pleacă de la premiza că oamenii sunt de bună credință.

„Vom face tot ce putem, în limita legii, după ce vom schimba legile și vom renegocia cu toți cei care sunt în plată. Ne dorim ca toată lumea să respecte noile prevederi. Plec de la premisa că avem totuși peste tot oameni de bună credință”, a precizat vicepremierul, întrebat de jurnaliști despre posibilitatea atacării în instanță a măsurilor, în cazul în care acestea sunt aplicate pentru actualele mandate.

Premierul Ilie Bolojan și vicepremierul pentru reformă Dragoș Anastasiu au anunțat marți măsurile pentru reforma companiilor de stat.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Acordul aeroportului din Strasbourg de a achiziționa scannere de bagaje chinezești stârnește proteste din partea europarlamentarilor, care invocă motive de securitate

Redacția

PSD cere reluarea în coaliţie a discuţiilor privind aplicarea reglementării preţurilor la energie şi gaze în România, pe o perioadă limitată

Redacția

Şefa Comisiei juridice din Senat: Desfiinţarea SIIJ devine o prioritate absolută pentru clasa politică

Redacția
Încarcă...