News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Rămășițe ale submersibilului „Titan”, DESCOPERITE în apropierea epavei Titanicului. Prima ipoteză în acest caz: „O implozie instantanee”

Contraamiralul John Mauger, comandantul Districtului numărul unu al Gărzii de Coastă a SUA, a declarat că un vehicul operat de la distanță din Horizon Arctic a descoperit rămășițe ale submarinului Titan la aproximativ 1.600 de metri distanță de prova Titanicului de pe fundul mării. „Aduc cele mai sincere condoleanțe familiilor”, spune oficialul potrivit The Guardian.

Mauger spune că „nu pare să existe nicio legătură” între zgomotele subacvatice detectate în misiunea de căutare – salvare și locația de pe fundul mării unde au fost descoperite resturile.

„Resturile sunt în concordanță cu o pierdere catastrofală a camerei de presiune. La această constatare, am anunțat imediat familiile respective”, a declarat contraamiralul John Mauger de la Paza de Coastă a SUA, care conduce operațiunile de căutare a submersibilului.

Întrebat care sunt perspectivele pentru recuperarea cadavrelor celor aflați la bordul Titan, contraamiralul John Mauger a răspuns că „acesta este un mediu incredibil de neprietenos”.  Paul Hanken, un expert submarin, a explicat că salvatorii au găsit „cinci bucăți majore diferite de resturi despre care au spus că sunt rămășițele Titanului”.

  

Resturile descoperite ar putea indica o „implozie instantanee” a submersibilului, explică și Guillermo Söhnlein co-fondatorul OceanGate,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

EXCLUSIV VIDEO | Deputata Ina Coșeru: ”Republica Moldova nu vrea să stea la masă cu un stat care omoară civili, vrea să fie parte a lumii democratice”

Redacția

Trei urși salvați dintr-un sanctuar din Ucraina au primit o casă nouă în Germania

Redacția

Caz cutremurător în Nicaragua. Șase persoane AU MURIT în urma atacurilor albinelor africane. Printre victime se află și o fetiță

Redacția
Încarcă...