În perioada sărbătorilor de iarnă majoritatea instituțiilor au program scurt de lucru cu publicul sau zile nelucrătoare. Pentru a nu fi puși în situația de a rămâne cu taxe neplătite sau de a vă deplasa la diverse instituții publice care sunt închise, vă prezentăm programul de funcționare al acestora în următoarele zile.
De sărbători, la Primăria Paşcani, Serviciul de Taxe şi Impozite Locale şi Serviciul de Evidenţă a Persoanei este următorul:
25 – 26 decembrie 2015 – Nu se lucrează
28 – 29 – 30 – 31 – Se lucrează
1-2 ianuarie 2016 – Nu se lucrează
(Cu menţiunea că 26 decembrie 2015 – cade sâmbăta la fel şi 2 ianuarie 2016).
La Spitalul Municipal Paşcani, Compartimentul de Primiri Urgenţe funcţionează non stop, iar modificările în program intervin doar în cazul Ambulatoriului de Specialitate, unde ultima zi de lucru este 24 decembrie, iar următoarea 28 decembrie. “În perioada sărbătorilor de iarnă, programul de lucru al spitalului este cel obişnuit, exceptând Ambulatoriul de specialitate. Pe data de 25 decembrie, prima zi de Crăciun este nelucrătoare. Funcţionează, bineînţeles, 24 din 24, Compartimentul de Primiri Urgenţe şi liniile de gardă. Orice pacient care are probleme de sănătate, ce reprezintă o urgenţă se pot prezenta şi vor primi asistenţă medicală, exceptând pacienţii care au bilete de trimitere către Ambulatoriu de specialitate, care se vor prezenta în zilele lucrătoare, deci începând cu data de 27 decembrie. Ultima zi de lucru în Ambulatoriu este 24 decembrie, iar următoarea 28 decembrie”, a declarat Diana Acsinte, purtător de cuvânt al Spitalului Municipal Paşcani.
În acelaşi timp, directorul RAGCL, Gelu Nedelcu, anunţă că în zilele de Crăciun, dar şi 1 şi 2 ianuarie, va asigura consumatorilor un program non stop pentru apă caldă. Pentru deranjamente, se apela dispecerul central care va trimite un instalator şi un sudor pentru a remedia avariile. Deasemenea, în ceea ce priveşte programul autobuzelor, acestea nu vor circula în zilele de 25 şi 1 ianuarie, iar pe 26 şi 2 ianuarie vor funcţiona după programul de duminică. “Pentru zilele de sărbătoare, de Crăciun şi 1 şi 2 ianuarie, noi asigurăm un program non stop pentru apa caldă, în serile de 24, 25 dec, respectiv 31 dec şi 1 ianuarie. Avem câte un instalator în fiecare zi care este la dispoziţia dispecerului, în cazul în care apar avarii, se poate suna la dispecer care va trimite un instalator şi un sudor pentru remediere. Programul curselor pe care le efectuăm va fi în felul următor în zilele de 25 şi 1 ianuarie nu vor circula pentru că sunt zile libere, iar pe data de 26 decembrie şi 2 ianuarie vor circula cu un program de duminică”, a precizat directorul regiei, Gelu Nedelcu.
Referitor la programul de colectare al deşeurilor în perioada Sărbătorilor de iarnă, directorul societăţii Eco Salubritatea face următoarele precizări: Abonaţii programaţi în zilele de vineri 25.12.2015 şi respectiv 01.01.2016 (străzile din zona Vatra şi zona Aerodrom), li se vor ridica deşeurile în zilele de Sâmbătă 26.12.2015 şi respectiv 02.01.2016. În rest programul rămâne neschimbat.
Citește și: {loadposition articlescategoryload}


