
Edilul șef al Municipiului Pașcani, primarul Marius Pintilie, și-a angajat un nou consilier personal, cel de-al doilea pe care legea îi permite să-l aibă ca ajutor în treburile publice. Este vorba despre Ștefan Drăgan, un tânăr care va activa la cabinetul primarului alături de actualul consilier personal Alexandru Dandu.
Întrebat în conferința de presă susținută ieri despre această angajare, primarul Marius Pintilie a explicat că noul consilier local îl va ajuta în implementarea proiectelor asigurându-i astfel edilului șef timpul necesar pentru a fi prezent în teren pentru supravegherea investițiilor în curs.
„Am luat această decizie pentru că avem nevoie de oameni în plus la proiectele pe care le avem care să ne ajute să împingem mai repede proiectele înainte. Sunt la dispoziția mea pentru că sunt consilierii mei personali și sunt extensia mea în ceea ce lucrez eu și în ceea ce sunt implicat. Mai am nevoie de încă un om în așa fel încât să dăm drumul cât mai repede la proiecte, proiecte așteptate de pășcăneni. Nu există un domeniu aparte pe care să fie repartizat, pentru că și actualul consilier personal al meu, care pe lângă tot ajutorul pe care mi-l dă mie se ocupă de toate compartimentele din primărie pentru că îi dau ca temă tot felul de subiecte de la fond funciar până la contabilitate. Orice am eu nevoie, în așa fel încât să pot lua hotărârile corect. Situatii, informații din toate domeniile care țin de la primărie, el mă ajută pe mine, face cercetare, face prospectare de piață, faci efort mare și îmi aduce sinteză în așa fel încât deciziile să fie luate. Fiindcă proiectele sunt foarte multe și nu reușesc, îmi pare rău, să stau prea mult și pe stradă, pentru că mi-aș dori să fiu mai mult pe stradă, să văd proiectele cum sunt implementate. Am luat hotărârea să mai iau încă un consilier, care este prevăzut de lege, și să-l punem să facă aceeași treabă pe care o face și actualul consilier personal”, a explicat Marius Pintilie, primarul Municipiului Pașcani.


