Proiectul de buget ar urma să doboare precedentul record de cheltuieli pentru apărare, de 159 de miliarde de zloți (37 de miliarde de euro) în bugetul pentru 2024. Prim-ministrul Donald Tusk a anunțat că bugetul Poloniei pentru 2025 va include cheltuieli record pentru apărare, în contextul în care războiul în desfășurare al Rusiei în Ucraina aduce pericolul mai aproape de frontierele externe ale UE, transmite Euronews.
Guvernul va aloca 187 de miliarde de zloți (43,6 miliarde de euro) pentru apărare, într-o propunere de buget pe care Tusk a descris-o drept „generoasă” și care sprijină continuarea creșterii economice a țării, care se învecinează atât cu Ucraina, devastată de război, cât și cu provincia rusă Kaliningrad.
„Inflația sub control. Creștere economică record în ultimii ani. O creștere reală a salariului minim și începerea investițiilor, în special a celor cheie, legate în primul rând de energie, de infrastructura feroviară”, a declarat premierul în cadrul unei conferințe de presă.
„Și, alături de acestea, marele efort care ne așteaptă și de la care nu există cale de întoarcere, și anume creșterea cheltuielilor pentru armament și apărare”, a adăugat el. „Este un efort mare, dar nu există cale de întoarcere de la el”.
» Citește continuarea pe pagina autorului


